Poznaj swojego patrona
Świat trwa na tyle długo, że nie sposób spamiętać wszystkich świętych, którzy się przewinęli przez nasz ziemski padół. Warto jednak poznać tych, którzy są nam bliscy z powodu miłości do gór i troski o nas - turystów.
Schronisko w Dolinie Roztoki było drugim polskim schroniskiem wybudowanym w Tatrach z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego. Budowa pod nadzorem ks. Wojciecha Roszka i Leopolda Świerza ukończona została w roku 1876. Schronisku nadano wówczas imię Wincentego Pola – zasłużonego geografa, propagatora turystyki górskiej oraz odważnego patrioty, uczestnika Powstania Listopadowego. Schronisko w pierwszych latach gościło wielu znamienitych gości m.in.: Walerego Eljasza-Radzikowskiego, Tytusa Chałubińskiego i Stanisława Witkiewicza. Przed Roztokę biegła bowiem droga w kierunku Morskiego Oka i Tatr Wysokich. W latach 1911-1912 wybudowano w miejscu pierwszego budynku, nowe większe schronisko, które w okresie międzywojennym było kilkakrotnie rozbudowywane. |
W tym czasie do ksiąg pamiątkowych wpisało się wielu aktorów, poetów, polityków i artystów. Schronisko stanowiło dla Taterników bazę wypadową na słowacką część Tatr, bowiem możliwa była w tym czasie przeprawa przez rzekę Białkę płynącą obok roztockiej polany. W latach 70. i 80. schronisko było miejscem spotkań polskich himalaistów, którzy w tym czasie dokonywali pierwszych wejść na azjatyckich ośmiotysięcznikach. Oddalone obecnie od głównego szlaku do Morskiego Oka schronisko wraz z niezwykłą polaną zachowało w sobie urok dawnych lat. W dziale historycznym pragniemy przybliżać Wam dziedzictwo tego niezwykłego miejsca, w którym trudno się nie zakochać. |
Świat trwa na tyle długo, że nie sposób spamiętać wszystkich świętych, którzy się przewinęli przez nasz ziemski padół. Warto jednak poznać tych, którzy są nam bliscy z powodu miłości do gór i troski o nas - turystów.
Wawrzyniec Żuławski - polski taternik, ratownik i pisarz pozostawił niezwykłe opowiadanie o międzywojennych czasach, w których gospodarzami schroniska była rodzina Grabowskich. Podróż w czasie czas zacząć!
Bartuś Obrochta to legendarny gospodarz naszego schroniska. Strażnik, myśliwy, przewodnik pierwszych tatrzańskich wycieczek i muzyk zakochany w swoich skrzypcach. Poznaj bliżej tę niezwykłą postać!
Historię Roztoki tworzą historie turystów, którzy odwiedzili schronisko. Zapraszamy wszystkich do dzielenia się swoimi opowieściami o górach i naszym schronisku. A teraz głos oddajemy panu Leszkowi: Tatry znałem i odwiedzałem od dziecka ale tak naprawdę świadomie wróciłem w nie 10 lat temu.
Patron schroniska w Roztoce żył w czasach nam zbyt odległych, byśmy mogli go zrozumieć. A jednak przyjrzymy się jego życiu bliżej. Niekiedy postaci z dawnych czasów potrafią inspirować, wskazywać ciekawe ścieżki, zapalać do nowych projektów... Zatem czas odkurzyć książki, wsiąść do kapsuły czasu i poznać bliżej Wincentego P.